Herkes Altına Koştu Kuyumcularda Altın Kalmadı

Altın fiyatlarındaki artışın fiziki altın talebine yansıdığı ve birçok kuyumcunun altın bulamadığı belirtiliyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Darphane’nin bu sorunun farkında olduğunu ve geçici çözümler üretmek amacıyla hafta sonu fazla mesai yaptığını, pazartesiden itibaren de çift vardiyaya geçtiğini ifade etti.

Atayık, haziran ayında Kartal’daki fabrikanın devreye alınmasıyla kuyumcuların tüm altın taleplerinin karşılanabileceğini belirtti.

Altın fiyatlarındaki artışın, gram altın fiyatlarını 2.200 TL sınırını aşarak rekor kırdığı ve talebin arttığı vurgulanıyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, talep artışının özellikle yatırım ürünlerine yoğunlaştığını ve bu durumun Darphane üretimine de yansıdığını söylüyor.

Altın ithalatına konulan kota uygulamasının da talepteki artışta etkili olduğu belirtiliyor. Atayık, vatandaşların altınlarını bozdurmak yerine Darphane basımı sarrafiye ürünlere yönelmesinin altın arzında sıkıntı yaşanmasına neden olduğunu ifade ediyor.

Kapalıçarşı’daki dükkan sahibi Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, geçen hafta arzın sıkıntılı olduğunu ve talebin yüksek olduğunu belirtiyor. Talepteki artışın önemli oranda olduğunu söyleyen Yıldırımtürk, Darphane’nin ürettiği Cumhuriyet altını ve çeyrek altınların henüz vitrinlere konulamadığını ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x