Dijital müzik sektöründe telif savaşları bitmiyor

Billboard, Kanadalı hip-hop sanatçısının, Kendrick Lamar’ın ruhunu anlamak için Shakur’un sesinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir yeniden yaratımını kullanan “Taylor Made Freestyle” adlı parçasının yer aldığı X gönderisini sildiğini fark etti.

Bu yayından kaldırma, hip-hop efsanesini temsil eden bir avukatın, Kanadalı rapçiye, Tupac‘ın sesini 24 saat içinde sosyal kanallardan kaldırmaması halinde “izinsiz” kullanımı nedeniyle dava açmakla tehdit etmesi sonrasında geldi. Ancak parça bir hafta boyunca yayında kaldı ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde de bolca yeniden yayınlandı.

Shakur’un mirasını temsil eden avukat Howard King, Lamar’a hakaret etmek için Shakur’un sesini kullanmanın özellikle korkunç bir saygısızlık gösterisi olduğunu ima etti. King, durdurma ve vazgeçme mektubunda şunları yazdı: “Tupac’ın sesinin, Tupac’a ve onun mirasına kamuya açık ve özel olarak saygı duymaktan başka hiçbir şey yapmayan iyi bir dostu olan Kendrick Lamar’a karşı izinsiz ve aynı derecede dehşet verici kullanımı, hakareti daha da artırıyor.” .

Dijital müzik sektöründe telif savaşları bitmiyor

Drake’in şarkısı ayrıca Snoop Dogg’un sesinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir klonunu da içeriyordu. Doggystyle rapçisi ve esrar meraklısı Snoop Dogg, geçen hafta sosyal bir gönderisinde şaşırmış görünüyordu: “Ne yaptılar? Ne zaman? Nasıl? Emin misin?” Şöyle devam etti: “Neden herkes beni arıyor? Ne oluyor? Ne oldu? Neler oluyor? Yatağa geri döneceğim. İyi geceler.”

Ancak bir zamanlar Doggy Fizzle Televizzle sunucusunun poker yüzlü bir geçmişi var. Geçen yıl, Instagram’da ciddi bir şekilde “sigarayı bıraktığını” duyurdu ve bu da taşçı ikonun en sevdiği eğlenceyi neden bırakacağına dair spekülasyonlara yol açtı. Kısa bir süre sonra, duyurusunun Solo Stove için bir halkla ilişkiler gösterisi olduğu ortaya çıktı; Doggy pazarlama hileleri bir yana, müthiş bir şenlik ateşi çukuru  da yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x